Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Tereny miejskie wybrane przez mieszkańców drogą głosowania podczas realizacji projektu. Służby miejskie wybiorą 10 najlepszych propozycji, które następnie będą poddawane pod głosowanie wśród mieszkańców miasta w plebiscycie online.
Opis projektu
ROS (Rumskie Ogrody Społeczne) dzięki przestrzeni zaplanowanej i zagospodarowanej przez lokalną społeczność będą uczyć współpracy i osiągania wspólnych celów, a także udostępnią przestrzeń do codziennej rekreacji i realizacji ogrodniczych hobby mieszkańców.
Co ma zostać wykonane?
1. Mieszkańcy zgłoszą propozycje terenów pod ogrody przez Internet lub osobiście w UM Rumia poprzez wrzucenie kartki ze wskazaniem/opisem miejsca do puszki/kartonika umiejscowionego w/przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Urzędnicy w porozumieniu ze służbami zajmującymi się zielenią w mieście ocenią i wybiorą 10 najlepszych propozycji, które następnie będą poddane pod głosowanie wśród mieszkańców miasta w plebiscycie online.
2. Plebiscyt wyłoni dwie lokalizacje, w których miasto zorganizuje ogrody.
3. Zorganizowane zostaną lokalne konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania ww. przestrzeni (np. wybór z kilku opcji w drodze głosowania). W każdym przypadku ostatecznie w projekcie znaleźć się muszą elementy takie jak: nasadzenia owocowe, warzywne, ziołowe i kwietne oraz miejsce dla małej architektury i rekreacji/aktywności fizycznej.
4. Mieszkańcy okolicy wraz ze służbami miejskimi ustalą regulamin korzystania z Rumskich Ogrodów Społecznych, który będzie umieszczony w widocznym miejscu przy każdym ogrodzie (ogólne ramy dobrego zachowania). Umieszczona też będzie tabliczka z informacją o rodzaju/gatunku nasadzeń i możliwości ich wykorzystania, z informacjami dotyczącymi korzyści zdrowotnych z ich stosowania.
5. Służby miejskie ustalą z mieszkańcami harmonogram swojej współpracy/interwencji (osoby, które regularnie będą dbać o dobrostan roślin). Wykonane zostaną wszystkie prace związane z założeniem ogrodów w wybranych dwóch lokalizacjach.
6. Miasto zapewni mieszkańcom szkolenie lub dostęp do źródła informacji dotyczących opieki nad ogrodem i roślinami.
7. Służby miejskie będą sprawować cykliczny nadzór nad ogrodami oraz naprawiać ewentualne uszkodzenia.
Jakiego problemu dotyczy wydarzenie?
Projekt ten jest jednym z tych działań, które umożliwiają aktywne włączenie mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miasta w ich bezpośrednim sąsiedztwie, wzmocnią ich poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne i zaowocują zwiększeniem świadomości obywatelskiej i sąsiedzkiej w Rumi.
Projekt ten zdecydowanie dołoży swoją pozytywną cegiełkę do kształtowania postawy obywatelskiej mieszkańców. Zintegruje mieszkańców w każdym wieku do realizacji wspólnego celu,m wzmocni ich relacje, wzajemną znajomość i przyczyni się do uatrakcyjnienia niezagospodarowanych dotąd bądź zaniedbanych przestrzeni publicznych. Wspólny wysiłek mieszkańców przerodzi się w smaczne, ekologiczne plony, co jednocześnie wpłynie na świadomość mieszkańców związaną ze zdrowym trybem życia i zrównoważoną dietą, a to z kolei z pewnością przyczyni się do zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Wspólne miejsce do rekreacji pozwoli także na realizowanie hobby ogrodniczego osób nieposiadających własnych ogrodów, a wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu zapobiegnie izolacji/odosobnieniu osób starszych, a także zachęci ich do aktywności fizycznej. Do grona beneficjentów zaliczyć należy mieszkańców miasta w każdym wieku (młodych, dorosłych i seniorów), mieszkających w okolicach ogrodów. Samo miasto zyska nową "wizytówkę".
Szacunkowe koszty projektu
Łączny koszt realizacji projektu: 25 000,00 zł
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Koszty podlewania, przycinki krzewów, uzupełniania braków roślin będą musiały zostać wliczone w pielęgnację i utrzymanie terenów miejskich przez Urząd Miasta.
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Projekt zweryfikowany pozytywnie