Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Teren miasta Rumia
Opis projektu
Domowe mruczki nie muszą się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi i złą pogodą, jednak w przypadku ich wolno żyjących czy bezdomnych pobratymców, domek dla kota może naprawdę uratować życie. Budka dla kota to często jedyna szansa na przetrwanie zimy i jesieni dla osobników wolno żyjących. W najgorszej sytuacji są właśnie koty dzikie - nie potrafią żyć z człowiekiem, ale bez jego pomocy nie przeżyją. W zamkniętych osiedlach i zabudowaniach miasta nie ma dla nich miejsca. Nie ma już - jak jeszcze kilka lat wcześniej - starych zabudowań, otwartych piwnic i komórek, w których kot wolno żyjący mógłby spokojnie ograć się zimą. Na obrzeżach miasta również powstają nowoczesne osiedla i domy - ogrodzone, zamurowane, bez budynków gospodarczych. W związku z tym, sytuacja kotów wolno żyjących jest coraz gorsza. Każdego roku duża część populacji bezgłośnie zamarza na ulicach, chodnikach, w pobliżu człowieka.
Należy pamiętać, że człowiek winien jest zwierzętom, jako istotom zdolnym do odczuwania cierpienia poszanowania ich praw, opiekę i ochronę. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku - zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.
Poza tym koty wolno żyjące są ważnym elementem miejskiego ekosystemu, to właśnie koty zapobiegają pladze szczurów i myszy. Już ich obecność powoduje, iż gryzonie nie zakładają gniazd w pobliżu miejsc bytowania kotów.
Ten projekt spełnia dodatkowo dwa ważne cele - jest społecznie edukacyjny i korzystny wizerunkowo dla miasta. Podobne projekty z powodzeniem są realizowane w wielu innych sąsiadujących miastach (m.in. w Gdańsku, Sopocie i Gdyni).
Pamiętajmy! Nasz stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa.
Projekt zakłada zakup schludnych drewnianych ocieplanych styrodurem (lepsze właściwości izolacyjne niż styropian) budek dla kotów. Schronienia te są 2 i 4 "osobowe". Budki zostaną umieszczone na terenach należących do miasta na prośbę karmicieli i opiekunów kotów. Wybór konkretnych lokalizacji nastąpi po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się opieką na wolno żyjącymi kotami.
Warunkiem przyznania budki będzie zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku i czystości w jej otoczeniu. Społeczni opiekunowie musieliby także zaświadczyć, że ich podopieczni są wykastrowani lub będą musieli zgłosić potrzebę kastracji swoich podopiecznych w ramach miejskiego programu zapobiegania bezdomności zwierząt.
Budki będą lokalizowane w miejscach dokarmiania wolnodrgających kotów po uzyskaniu zgody administratora nieruchomości lub właściciela terenu. Zakupy budek będą się odbywały stopniowo w razie zaistnienia takiej potrzeby.
Szacunkowe koszty projektu
Zakup ocieplanych domków dla kotów - 10 000,00 zł, w tym:
22 domki dwuosobowe - 5 000,00 zł
15 domków czteroosobowych - 5 000,00 zł
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie
Komentarz
Projekt został zweryfikowany pozytywnie wraz z protokołem uzgodnień