Lokalizacja, miejsce realizacji projektu
Obręb 13
Działki o numerze 79/2; 80/2 są to działki przy placu zabaw na ul. Topolowej. Jest to idealna lokalizacja do realizacji tego projektu.
Gdyby teren ten nie był możliwy to są jeszcze działki przy ul. Starowiejskiej numery 153, 152
Opis projektu
Beneficjentem tego projektu będą wszyscy mieszkańcy naszego miasta w szczególności osoby, które mieszkają w blokach, osoby starsze nie mające dostępu do własnego ogrodu o który można zadbać, pielęgnować. Ogród ten może służyć też jako przestrzeń do nauki dla najmłodszych gdzie można pokazywać dzieciom jak rosną warzywa i owoce .Z terenu tego mogą korzystać też szkoły w w ramach nauki i edukacji związanej z przyrodą i uprawą żywności. Ogród terapeutyczny może też być miejscem odpoczynku, wyciszenia relaksu i kontaktu z przyrodą.
Celem jest stworzenie strefy podzielonej na części: szklarnianą, część uprawną, mały sad, strefę zieloną z ławkami, stołami, pomieszczenie gospodarcze, szatnię i toaletę. W środku strefy zielonej trawnik do prowadzenia zajęć terapeutycznych, ruchowych typu np.: joga, ruch dla seniora czy zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Strefa zielona otoczona ścieżką sensoryczno-zapachową. W pobliżu również kuchnia błotna dla najmłodszych.
W dalszej perspektywie tego projektu może powstać stowarzyszenie, które np.: w ramach projektu społecznego będzie się zajmowało wydzielaniem terenu w ogrodzie terapeutycznym i będzie się zajmowało sprawami administracyjnymi.
Mieszkańcy którzy będą chcieli dostaną dostęp do grządek o które będzie trzeba dbać. W momencie gdy już cała przestrzeń zostanie zagospodarowana przez mieszkańców (tabliczki imienne) możliwe, że na uprawę swojego kawałka ziemi będzie trzeba poczekać i zapisać się w kolejce. Miejsce w szklarni czy ogrodzie będzie mogło się zwolnić w momencie gdy wyznaczona osoba/osoby nie będą dbały o swój kawałek ogrodu lub niszczyły wspólną przestrzeń czy sprzęt ogrodniczy .Tutaj stowarzyszenie ochotników terapeutycznego ogrodu będzie mogło podejmować decyzję w tej sprawie.
W terapeutycznym ogrodzie będzie można dzielić się sadzonkami. Cyklicznie miałyby odbywać się warsztaty z uprawy i pasteryzowania żywności.
Przestrzeń zielona otoczona ścieżką sensoryczno- zapachową da możliwość przedsiębiorcom z branży fitness i nie tylko do prowadzenia zajęć terapeutyczno- ruchowych różnego rodzaju.
To co miałoby zostać wykonane w ramach tego projektu jest szczegółowo rozrysowane w załączonym rysunku. Ponadto potrzebne jest ogrodzenie terenu, przyłącze prądu i wody, sprzęt ogrodniczy.
Teren powinien być monitorowany. Do rozważenia i dyskusji pozostaje kwestia zabezpieczenia terenu (Tu kilka wariantów i różnych opcji jest dostępna / możliwa).
Ogród terapeutyczny działałby w okresie wiosenno-letnio-jesiennym. Zamknięty na okres zimowy.
Projekt ten powinien być zrealizowany gdyż brakuje tego typu przestrzeni dostępnej dla mieszkańców naszego miasta. Jest tu dość duże pole możliwości i lista odbiorców tego projektu jest nieograniczona.
Do realizacji tego projektu potrzebna kwota to maksymalna suma jaką można uzyskać w ramach projektu tej kategorii.
Szacunkowe koszty projektu
Całość projektu maksymalna pula 300 tyś złotych
100 tyś Budowa pomieszczenia gospodarczego, szatni, toalety + media woda, prąd
100 tyś Przygotowanie terenu, szklarni (folia nie szkło), sprzęt ogrodniczy
100 tyś Ogrodzenie, przygotowanie terenu do prowadzenia warsztatów
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Energia koszt roczny około 1500 zł
Woda koszt roczny około: 1500 zł
Konserwacja koszt roczny około 1000 zł
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Projekt został zweryfikowany negatywnie z uwagi na realizację projektu PPP pn. "Budowa i rozbudowa budynków oraz infrastruktura użyteczności publicznej oraz infrastruktury mieszkaniowej i usługowej w Mieście Rumia w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego" i na wskazanym terenie nie mogą być brane pod uwagę jakiekolwiek inwestycje.