Opis projektu
„Poczuj miętę do zdrowia” to cykl siedmiu 90-minutowych zajęć dla dzieci. Zajęcia przeprowadzane będą w ciągu roku szkolnego, średnio raz na miesiąc w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi ( planowo 8 grup po max 30 osób ), przez edukatorki z wykształceniem kierunkowym (dietetyka i doradztwo żywieniowe) oraz wieloletnim doświadczeniem nauczycielskim. Przy założeniu 8 grup po 30 osób projekt obejmie od 240 do 1680 dzieci w wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 8-11 lat. Co stanowi aż 17% wszystkich dzieci mieszkających w Rumi w wieku 0-18lat.
Pierwsze pilotażowe zajęcia odbędą się już w maju 2022r. w szkole nr 8 w Rumi dla klas 1C i 1D, które mają na celu rozpromowanie przyszłych warsztatów.
Racjonalne odżywianie to nieodłączny element dbania o profilaktykę chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy i otyłości. Ostatnie badania NIK podają, że już co piąte dziecko ma problemy z nadwagą. Stan ten pogorszył się w związku z pandemią Covid-19.
Szkoła jest tym miejscem, w którym uczniowie mogą, przy wsparciu ekspertów, zdobyć wiedzę i umiejętności dotyczące racjonalnego odżywiania.
Głównym założeniem projektu jest sprawienie, by nawyki żywieniowe nie były tylko pustym hasłem, a stały się codzienną praktyką. Beneficjentami tych działań będą zatem nie tylko dzieci, ale także całe ich rodziny wraz ze środowiskiem lokalnym.
Celem projektu jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych z zakresu zdrowego odżywiania, których nieodłącznym elementem są warsztaty kulinarne, pozwalające dzieciom wykorzystać w praktyce zdobytą na zajęciach wiedzę. Dzieci nauczą się nie tylko planować swoje posiłki według zasad zdrowego żywienia, ale poznają też zasady pracy z przyborami dostępnymi w kuchni, nauczą się kroić, obierać, planować tygodniową aktywność fizyczną.
Cele szczegółowe projektu to:
-walka z problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci
-promocja zdrowego stylu życia
-kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
-profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Dzieci otrzymają materiały edukacyjne do każdego omawianego zagadnienia. Prowadzące zapewnią produkty spożywcze i sprzęt potrzebny do realizacji warsztatów. Warsztaty zostaną wypełnione praktycznymi zajęciami, będzie na nich aktywnie, smacznie, zdrowo i kolorowo.
Dzięki rozwijaniu świadomości zdrowego stylu życia wśród dzieci, mamy szansę na świadomych i zdrowych młodych mieszkańców, którzy chętnie będą przekazywać swoją wiedzę dalej: swoim rodzicom, rówieśnikom, sąsiadom, aż cała Rumia poczuje miętę do zdrowia.
Zakres projektu jest zgodny z celami operacyjnymi Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, obejmującymi profilaktykę nadwagi i otyłości oraz podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych dla I etapu edukacyjnego.
Szacunkowe koszty projektu
SZACUNKOWE KOSZTY PROJEKTU
28 000 PLN
8 grup x 500zł = 4000zł
7 spotkań x 4000zł = 28000zł
7 spotkań po 8 grup warsztatowych
Koszt materiałów jednorazowego spotkania jednej grupy warsztatowej - 500zł
Materiały programowe obejmują: produkty spożywcze, artykuły papiernicze, sprzęt do obróbki żywności, usługi poligraficzne.