Opis projektu
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Zgodnie z Ustawą - zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki swobodnego bytu. Poza tym koty wolno żyjące są ważnym elementem miejskiego ekosystemu, zapobiegają pladze gryzoni.
Projekt spełnia dodatkowo dwa ważne cele - jest społecznie edukacyjny i korzystny wizerunkowo dla miasta. Podobne projekty z powodzeniem są realizowane w wielu miastach. Projekt pokrywa się z zadaniami własnymi gminy w zakresie realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Jednak z projektu skorzystają inne zwierzęta niż te objęte programem obligatoryjnym. Niniejszy projekt w zakresie sterylizacji, kastracji oraz opieki weterynaryjnej i zakupu karmy skierowany jest do osób i zwierząt dla których zabrakło funduszy miejskich. Kwota przeznaczana corocznie na ten cel jest niewystarczająca aby zaspokoić wszystkie potrzeby.
Domowe mruczki nie muszą się zmagać z trudnymi warunkami atmosferycznymi, głodem, chorobami, brakiem opieki weterynaryjnej, jednak w przypadku ich wolno żyjących czy bezdomnych pobratymców, domek dla kota i pomoc ze strony człowieka ratują życie. Budka dla kota to często jedyna szansa na przetrwanie zimy. W najgorszej sytuacji są właśnie koty dzikie - nie potrafią żyć z człowiekiem, ale bez jego pomocy nie przeżyją. W zamkniętych osiedlach i zabudowaniach nie ma dla nich miejsca. Nie ma już – jak jeszcze kilka lat wcześniej – otwartych piwnic i komórek, w których kot wolno żyjący mógłby spokojnie ogrzać się zimą. Na obrzeżach miasta również powstają nowoczesne osiedla i domy – ogrodzone, zamurowane, bez budynków gospodarczych. W związku z tym, sytuacja kotów wolno żyjących jest coraz gorsza. Każdego roku duża część populacji bezgłośnie zamarza w pobliżu człowieka.
Projekt zakłada zapewnienie schronienia dla kotów poprzez zakup schludnych drewnianych, ocieplanych budek. Budki zostaną umieszczone w granicach administracyjnych miasta na prośbę opiekunów kotów. Wybór konkretnych lokalizacji nastąpi po przeprowadzeniu konsultacji. Warunkiem przyznania budki będzie zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku w jej otoczeniu. Społeczni opiekunowie musieliby także zaświadczyć, że ich podopieczni są wykastrowani lub będą musieli zgłosić taką potrzebę.
Program ma na celu także zakup pożywnej karmy dla tych zwierząt. Osoby dokarmiające koty to często osoby niezamożne, dzielące się z „bezdomnymi” kotami tym co mają, odejmując sobie samemu od ust pomagają bezbronnym zwierzętom. Zdarza się, że niektórzy karmiciele aby zakupić karmę dla swoich podopiecznych rezygnują nawet z realizacji recept i zakupu leków dla siebie.
Kolejnym aspektem projektu jest udzielenie pomocy weterynaryjnej zwierzętom chorym oraz sfinansowanie niezbędnej opieki weterynaryjnej przed i pooperacyjnej.
Natomiast najważniejszym, nieodłącznym elementem jest zapobieganie bezdomności poprzez wykonanie zabiegów sterylizacji i kastracji, co przyczyni się do zmniejszenia populacji kotów wolno żyjących oraz znacząco wpłynie na poprawę ich dobrostanu. Koty poddane tym zabiegom będą znakowane trwałe poprzez nacięcie ucha aby nie odławiać kolejny raz tego samego zwierzęcia.
Szacunkowe koszty elementów składowych mogą ulec zmianie w stosunku do potrzeb.
Pamiętajmy! Nasz stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa!