Opis projektu
Głównym zadaniem tego projektu jest wyrobienie nawyku systematycznego podejmowania, odpowiednio dobranej dla seniora, aktywności fizycznej. Zajęcia sportowe powinny być ukierunkowane głównie na zwiększenie wydolności oddechowej, krążeniowej, siły, gibkości, przeciwdziałanie otyłości.
Programy aktywności fizycznej dla osób starszych muszą być prowadzone przez instruktorów przygotowanych do prowadzenia treningów w tej grupie wiekowej, znających specyfikę problemów wynikających z procesu starzenia się organizmu.
Tylko systematyczna aktywność ruchowa, będąca jednym z podstawowych kryteriów zdrowego starzenia się, przyniesie pozytywne skutki prozdrowotne, a w przypadku choroby zdecydowanie szybciej pozwoli wrócić do zdrowia. Badania dowodzą, że osoby aktywne żyją dłużej, zmniejsza się u nich ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca typu 2, Alzheimer, depresja, osteoporoza. Poprzez systematyczne ćwiczenia, wzmacniają się mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a ta z kolei, może zapobiec uciążliwym i dotkliwym bólom kręgosłupa. Ruch wskazany jest również dla osób, u których pojawiły się już schorzenia kardiologiczne, zmiany zwyrodnieniowe czy inne, charakterystyczne dla tej grupy wiekowej – pozwala, bowiem spowolnić postęp choroby. Wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ również na układ immunologiczny, a także podnosi odporność organizmu.
Dzięki ćwiczeniom zwiększamy szanse seniorów na dobrą starość, na poprawę jakości ich życia, czerpanie satysfakcji z aktywnego spędzania czasu i wysiłku fizycznego. Ponadto jest to doskonała okazja do spotkań w gronie rówieśników, wymiany doświadczeń, integracji, poznawania nowych osób, – co roku przybywa nam nowych seniorów.
Przedstawione argumenty przemawiają za realizacją tego projektu.
W ramach projektu proponuję:
1) Cykliczne zajęcia ruchowe ogólnokondycyjne dla grupy 175 osób, prowadzone w centrach rehabilitacyjnych lub profesjonalnych obiektach sportowych pod okiem instruktorów posiadających specjalistyczną wiedzę na temat aktywności fizycznej, ograniczeń i specyficznych potrzeb osób starszych. W takich ośrodkach seniorzy będą mieli okazję bezpiecznie popracować nie tylko z własnym ciałem, ale też z profesjonalnym sprzętem treningowym – piłkami, piłeczkami, taśmami, hantlami, itp.
Organizacja zajęć:
- 7 grup po 25 osób,
- z częstotliwością 2 razy w tygodniu
- przez okres 4 miesięcy na przestrzeni 2020 roku.
- miejsce np. ośrodek sportowy CITY GYM
2) Nauka pływania lub doskonalenia pływania dla grupy 28 seniorów – 4 grupy po 7 osób. Zajęcia te mają na celu zwiększyć możliwości seniora w zakresie aktywnego a zarazem bezpiecznego korzystania z pływalni. Mają również uświadomić seniorom, styl- sposób pływania, jaki jest bezpieczny dla osób starszych. Dzięki tym zajęciom, senior w wodzie poczuje się bezpieczniej, pewniej i zwiększą się jego szanse na indywidualne korzystania z basenów. Wiele pływalni oferuje wejścia lub karnety na basen, dla osób powyżej 65 roku życia w dużo bardziej przystępnych cenach niż na zajęcia grupowe.
Nauka obejmuje:
- 10 lekcji po 45 min przez dwa tygodnie (cykl), w każdym tygodniu od poniedziałku do piątku (dzień po dniu).
Proponowany termin zajęć:4 tygodnie wakacyjne (lipiec, sierpień 2020r), miejsce np. MOSIR w Rumi.
Grupa 1 i 2 przez pierwszy cykl dwutygodniowy, 2 i 3 grupa przez drugi cykl.